Ja 40 Ushqimet kryesore kundër Celulitit!

Celuliti është një nga çrregullimet më të zakonshme tek femrat, për eleminimin e të cilës egzistojnë dy trajtime themelore: mënyra e të ushqyerit dhe aktiviteti fizik.
Personat me celulit duhet që në zakonet e tyre të të ushqyerit të kufizojnë mjaft përdorimin e kripës, të shmangin pijet me sheqer, pijet e gazuara, alkoolin, kafeinën, ushqimet e yndyrshme, si dhe proteinat me prejardhje shtazore.
Nga ana tjetër, rekomandohet të pihet sa më shumë ujë, kafeja të zëvendësohet me sa më shumë me çajra të ndryshme, kryesisht çajin jeshil, i cili është një nga ushqimet më efikase kundër celulitit, të konsumohen sa më shumë fruta dhe perime, sidomos frutat e pasura me vitaminën C, kalium, dhe squfur, si: agrumet, banania, pjeshka, bishtajat, etj.

Nëse reduktoni ushqimet dhe pijet e dëmshme si dhe konsumoni rregullisht ushqimet e mëposhtme, duke i alternuar me aktivitetin fizik dhe masazhet, celuliti do të largohet, si dhe do të jetë një masë e mirë parandaluese kundër tij.

Ja 40 ushqimet kryesore kundër celulitit:

 1. Portokallja
 2. Limoni
 3. Qitroja
 4. Çaji jeshil
 5. Çaji i kuq
 6. Molla
 7. Uthulla e mollës
 8. Boronica
 9. Domatja
 10. Banania
 11. Pjeshka
 12. Bishtajat
 13. Peshku merluc
 14. Peshku hake
 15. Peshku sgoliola
 16. Peshku ton
 17. Kopra
 18. Luleshtrydhja
 19. Fileto pule
 20. Fileto gjel deti
 21. Buka e zezë me miell të pasitur
 22. Buka integrale
 23. Karçiofi
 24. Karrota
 25. Arra
 26. Bajamja
 27. Rradhiqja
 28. Kivi
 29. Panxhari
 30. Kastraveci
 31. Qumështi pa yndyrë
 32. Ananasi
 33. Brokoli
 34. Veza
 35. Orizi integral
 36. Rrushi
 37. Djathi
 38. Pjepri
 39. Mangoja
 40. Spinaqi