Kokteijl me boronicë për rënien në peshë

Prej kohësh është zbuluar se boronica është një nga frutat më efektive për rënien në peshë. E pasuruar nga përbërës të tillë, si kanella, xhenxhefili, portokallja dhe limoni, kokteijli me boronicë merr vlera të veçanta si për rënien në peshë, ashtu edhe për vlerat terapeutike që ajo mbart. Boronica përmban një nga antioksidantet më të… Lexo të plotë

Dieta e “3 mollëve”

Dieta e “3 mollëve” Dieta e “3 Mollëve” (“3 apple a day diet”) është një dietë mujore me përparësi të shumta. Kjo dietë është krijuar nga Tammi Flynn, trajnuese në Gold’s Gym në Uashington. Për shkak të rezultateve mjaft më të mira të njërit prej klientëve të saj në krahasim me të tjerët edhe pse… Lexo të plotë

Dieta 24 ditore – Dieta e “rifiniturave”

Kjo dietë është e bazuar në konsumimin ditor të ushqimeve të njëanshme (të një lloj ushqimi), duke mos i përzier kategoritë e ndryshme me njëra-tjetrën, si proteinat, yndyrnat, sheqernat dhe llojet e tjera të ushqimeve. Dieta 24 ditore rekomandohet kryesisht për personat që kanë indeksin e masës trupore jo të lartë (personat me obezitet të… Lexo të plotë

Rënia në Peshë – Ja oraret më të mira të ngrënies dhe shpërndarja e kalorive në to

Tashmë, është vërtetuar se ngrënia me orar ndihmon shumë në rënien në peshë. Por cila është arsyeja? Sipas “kronobiologjisë”, e cila është dega e shkencës së dietologjisë që studion ritmet biologjike të organizmit, studimet kanë evidentuar faktin se nëse njerëzit ushqehen në kohë rreptësisht të përcaktuara, organizmi reagon sipas “orës biologjike”, d.m.th. në këto kohë… Lexo të plotë

Kokteijl për rënien në peshë – ujë me limon, kastravec dhe xhinxher

Ujë me limon, kastravec dhe xhinxher – një nga kokteijlet më të famshme për rënien në peshë, sidomos për reduktimin e masës dhjamore rreth barkut dhe me vlera të jashtëzakonshme terapeutike. Xhinxheri (angl. ginger) është i njohur qysh në lashtësi, (veçanërisht i përdorur në mjekësinë kineze), për vlerat e mëdha terapeutike për organizmin. Ajo pastron… Lexo të plotë

Kokteijl me mjaltë dhe limon për rënien në peshë

Koktejili me mjaltë dhe limon përbën një nga trajtimet më të rëndësishme ushqimore si për rënien nga pesha, ashtu edhe vitalizimin e organizmit, për shkak të vlerave terapeutike që ato përmbajnë. Nga të dhënat, konfirmohet se kokteijli me limon dhe mjaltë është një recetë mjaft e vjetër – rreth 5000 vjeçare për mjekimin natyral, e… Lexo të plotë

Ja 40 Ushqimet kryesore kundër Celulitit!

Celuliti është një nga çrregullimet më të zakonshme tek femrat, për eleminimin e të cilës egzistojnë dy trajtime themelore: mënyra e të ushqyerit dhe aktiviteti fizik. Personat me celulit duhet që në zakonet e tyre të të ushqyerit të kufizojnë mjaft përdorimin e kripës, të shmangin pijet me sheqer, pijet e gazuara, alkoolin, kafeinën, ushqimet… Lexo të plotë

Dieta 1- Mujore “3+1”

Dieta 1- Mujore “3+1” Dieta “3+1” dallohet si një dietë 1-mujore pasur me proteina dhe pak karbohidrate. Quhet dieta “3+1” pasi në përbërjen e saj janë tri ushqime bazë: tërshëra, molla dhe kosi, të cilat shoqërohen me një nga ushqimet e rëndësishme për ruajtjen e ekuilibrave – fileto (gjoks) pule dhe peshk salmon. Përveç tyre,… Lexo të plotë